Důležité myslet na to před vaší první přípravou espressa!
Jan 07, 2022
Výběr kávových zrn
Espresso je typ přípravy, při které se jemně mletá kávová pucka vystavuje vysokému tlaku až 9 barů, aby vznikl malý koncentrovaný kávový nápoj s komplexními chutěmi. Abychom dosáhli takových komplexních chutí, je výběr zrn tím nejdůležitějším a rozhodujícím faktorem O stránkách, jak bude tvoje espresso chutnat fantasticky nebo úplně nepitelně.
- Začni výběrem celých espressových zrn, která jsou co nejčerstvější. Starší káva se hůře připravuje a obvykle má velmi hořkou chuť. Důvod, proč bys měl vybrat celá zrna, je ten, že mletá káva nikdy nedá tak dobré výsledky jako celá zrna. Také ztrácíš možnost zvolit si vlastní hrubost mletí, což je důležitý faktor, pokud jde o přípravu dobrého espresso.
- Vždy vybírej celá kávová zrna, která pražírna doporučuje pro přípravu espressa. Obvykle to bude uvedeno na obalu kávy. O stránkách Pokud pražírna doporučuje kávu pro přípravu espressa, obvykle to znamená, že káva má svůj nejvyšší potenciál právě při tomto způsobu přípravy.
- Je velmi důležité, aby byla zrna mleta těsně před přípravou, aby káva neztratila své dobré chutě a aroma.
Mletí tvých espressových zrn
Mletí pro přípravu espressa znamená, že káva musí být mleta mnohem jemněji než pro filtrovanou kávu. Proto je důležité, aby mlýnek byl určen pro přípravu espressa. Mnoho Millers používaných pro filtrovanou kávu obvykle není schopno mletí tak jemně, jak espresso vyžaduje. Proto měj na paměti, že než si pořídíš espressovač, měl bys mít mlýnek, který zvládne mletí kávy pro přípravu espressa. Mnoho domácích espressovačů má obvykle integrovaný mlýnek, jako například Sage Barista Express, Sage Barista Pro a Sage Barista Touch, které jsou jednou z nejoblíbenějších voleb. V takovém případě se nemusíš obávat.
Existují dva různé typy espressových mlýnků. První je mlýnek s kuželovými mlecími kameny. Druhý je s plochými mlecími kameny a obvykle se používá v komerčních espressových strojích a drahých domácích espressových strojích. Oba mají své výhody a nevýhody, ale oba typy poskytují velmi dobré výsledky, pokud jde o chuť kávy.
Stlač pucku před přípravou
Slovo "Tamp" znamená v přípravě espressa stlačit mletou kávu v portafilteru do kompaktní pucky. O stránkách Pokud není mletá káva rovnoměrně rozdělena v portafilteru, může to vést k nerovnoměrné přípravě a zanechat směs hořké a kyselé chuti v kávě. Proto je důležité myslet na to, aby byla káva rovnoměrně rozdělena v portafilteru, než stlačíš pucku.
Teplota přípravy
Teplota vody, kterou používáte při vaření, je důležitou součástí procesu. Obecně platí, že byste měli začít s teplotou vaření kolem 93 stupňů. Obvykle jsou espresso stroje již nastaveny na správnou teplotu vaření z výroby, ale O stránkách pokud tomu tak není po měření, můžete změnit teplotu vaření na většině espresso strojů. Tmavě pražená káva se obvykle doporučuje vařit při nižších teplotách, spíše kolem 90 stupňů, zatímco světlá pražená káva vyžaduje vyšší teploty, až k 96 stupňům. Pokud chcete vědět více O stránkách jak teplota vaření ovlivňuje chuť vaší kávy a jak to můžete využít ve svůj prospěch, prosím přečtěte si náš článek: Vše, co potřebujete vědět O stránkách espresso.